De wereldberoemde Britse autofabrikant McLaren is recentelijk verkocht aan een zogeheten staatsinvesteringsfonds in Abu Dhabi. De kroonprins van het emiraat wist deze gigantische deal rond te maken, waarna de supercarontwikkelaar eigendom werd van het bedrijf genaamd CYVN Holdings. Het recordverlies waar McLaren mee te maken kreeg, werd hierdoor moeiteloos vergoed, waardoor we de komende jaren nog wel kunnen rekenen op nieuwe bolides van de Britse autofabrikant.

McLaren draaide in 2023 een recordverlies van ruim € 1 miljard

McLaren, op dit moment gevestigd in het Engelse Woking, leed vorig jaar een spectaculair verlies, waarmee alle records van de Britse autofabrikant werden verbroken. In 2022 bedroeg het verlies van de fabrikant maar liefst € 422,1 miljoen, wat in het jaar daarop duidelijk niet werd hersteld. McLaren kreeg in 2023 namelijk te maken met een verlies van een recordbrekende € 1,1 miljard. Dit recordverlies heeft McLaren echter niet de das om gedaan, wat volledig te danken is aan een staatsinvesteringsfonds in Abu Dhabi. Voorheen was de autofabrikant eigendom van het bedrijf Mumtalakat, gevestigd in Bahrein, maar de riante verliescijfers hebben dit bedrijf doen besluiten de autoactiviteiten van McLaren te verpatsen aan CYVN Holdings. Dit staatsinvesteringsfonds staat onder beheer van het grote Abu Dhabi Investment Authority. Naar verluidt heeft de overname dit fonds een bedrag van ongeveer $ 1 miljard gekost.

Samenwerking tussen twee Arabische investeringsfondsen

Het gaat echter niet over een totaalovername, maar meer om een soort samenwerking tussen Mumtalakat en CYVN Holdings. Mumtalakat zal namelijk grootaandeelhouder blijven en dus ook de controle over het racemerk behouden, terwijl CYVN Holdings meer als financiële aanvulling zal fungeren. Desondanks beschreef Abu Dhabi de ‘overname’ als een ‘beslissend moment’. De voorzitter van het staatsinvesteringsfonds gaf aan de expertise van McLaren te willen combineren met de geavanceerde technologiecapaciteit van CYVN Holdings. Vermoedelijk gaan de toekomstige bolides van McLaren er dus flink op vooruit, ondanks de stevige verliescijfers van de laatste jaren. Tijdens het tekenen van de deal, die plaatsvond in de Verenigde Arabische Emiraten, werd er namelijk gesproken over een ’transformatie van McLaren’. Hoe we dit uiteindelijk terug gaan zien in de peperdure vierwielers van het Britse automerk is voorlopig nog even afwachten.

McLaren draait verlies wegens een afnemende afzet

De grote exclusiviteit van de auto’s van McLaren zorgen ervoor dat het merk veel geld kan vragen voor zijn bolides, maar doet het merk tegelijkertijd de das om. Zo werden er in 2023 zo’n 6% minder auto’s van McLaren verkocht ten opzichte van het jaar daarvoor. In totaal verpatste de autofabrikant exact 2.248 exemplaren, waardoor de omzet gigantisch tegenviel. Tja, nu maar hopen dat de nieuwe investeerder uit Abu Dhabi besluit dat de wagens van McLaren een stuk goedkoper moeten worden.